تنگه هرمز

1- در دنیای کنونی اهمیت خلیج فارس، تنگه هرمز و ضرورت برقرار بودن یک امنیت پایدار در آن به ویژه برای عبور انرژی از این منطقه راهبردی به دیگر نقاط جهان بر هیچ کس پوشیده نیست. تنگه هرمز یکی از 14 نقطه استراتژیک جهان است و اکنون به دلایلی می توان گفت در میان این 14 نقطه، دارای برتری های خاص و بی بدیل می باشد.

2- بیشترین منافع از برقرار بودن امنیت در خلیج فارس نصیب تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت در جهان است. بنابراین همگان از برقرار بودن امنیت در این منطقه راهبردی منتفع می شوند. بر همین اساس جمهوری اسلامی که دارای بیشترین سواحل در خلیج فارس است و به دو نقطه از 14 نقطه استراتژیک جهان یعنی حد فاصل بین سه جزیره تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی و تنگه هرمز تسلط کامل دارد، طی دهه های اخیر بیشترین اهتمام را برای برقراری امنیت در این منطقه داشته است. در واقع می توان گفت سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در منطقه راهبردی خلیج فارس و دریای عمان و همچنین دیگر آب های آزاد جهان، ایجاد، حفظ و ارتقای یک امنیت پایدار می باشد. ارتقای قدرت دریایی ایران در این منطقه و نمایش این قدرت با همین هدف تعقیب می شود.

3- مدتی است که غربی ها و به ویژه مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس با ادبیات تهدید علیه منافع و امنیت ملت ایران سخن می گویند. بدیهی است که هر ملتی در پاسخ به تهدید دشمنانش حق دارد از همه امکانات و ظرفیت های در اختیار بهره جسته و دفاع کند و این دفاع مشروع خواهد بود. در شرایطی که آمریکایی ها تهدید نظامی علیه ایران را به اوج رساندند، فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی) در دانشگاه افسری امام علی(ع) طی پاسخی قاطع و صریح به این تهدیدات، فرمودند: «تهدید شما را هم با تهدید پاسخ می دهیم.» برخی از کارشناسان و مقامات ارشد نظامی کشور از این سخنان رهبری، به عنوان یک تحول در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران یاد کردند. بنابراین ضروری است در شرایط کنونی دشمنان ایران، تهدیدات جمهوری اسلامی در واکنش به تهدیدات خود علیه ایران را جدی گرفته و رفتاری عاقلانه داشته باشند.           

4- در شرایطی که آمریکا و برخی از متحدینش جمهوری اسلامی را به تحریم بانک مرکزی و تحریم نفتی تهدید کرده و انجام مجموعه ای از اقدامات را برای تحت فشار قرار دادن ایران از طریق کاهش درآمدهای نفتی در سرمی پرورانند، در واقع به دنبال آن هستند که از برخی از ابزارها و و اهرم های فشار علیه ایران از جمله سلاح نفت استفاده کنند. منطقی و بدیهی است که جمهوری اسلامی ایران نیز برای پاسخ به این نوع تهدید، از تمامی ابزارها و امکانات در اختیار خود از جمله همین سلاح نفت استفاده کند. در این میان، تنگه هرمز و مسیر طولانی آبی که محل تردد کشتی های غول پیکر نفتی در خلیج فارس و دریای عمان است، یکی از اهرم های فشار در اختیار جمهوری اسلامی ایران می باشد. بنابراین منطق در تهدید بودن ایران روشن و پذیرفتنی است. اگر غرب به دنبال ماجراجویی باشد و بخواهد با تحریم نفتی ایران، مانع خروج نفت ایران از خلیج فارس و تنگه هرمز شود، باید بداند ایران نیز مانع خروج نفت مورد نیاز آنان از این منطقه خواهد بود.

5- آخرین نکته توانایی جمهوری اسلامی در بستن تنگه هرمز است. دشمنان در عملیات روانی خود، ممکن است ایران را ناتوان در انجام این کار جلوه دهند، لکن خود آنها بهتر از هر کس دیگر می دانند جمهوری اسلامی قادر به انجام این کار می باشد. جمهوری اسلامی حتی در زمان جنگ تحمیلی هم قادر به بستن تنگه هرمز بود ولکن به دلیل برخورداری از راه های دیگر دفاع آن را عملی نساخت. اکنون جمهوری اسلامی برای پاسخ دادن به تهدیدات، ده ها راه موثر پیش روی دارد که یکی از آنها بستن تنگه هرمز در صورت لزوم می باشد.

برگرفته از روزنامه صبح صادق

/ 0 نظر / 2 بازدید